Принт версія
 

Композитор Иван Карбиц Автомобили Lamborghini
30.01.2009

ІМПОРТ КУЛЬТУРИ TOYOTA ЯК МІФ І ПОМИЛКА

Андрій Глауберман

Не будьте «молоткоголовимі», не думайте лише про інструменти, прийміть, нарешті, нову філософію - про це говорять всі без виключення посібники з освоєння Лін методів. Але як це так: раз і прийняти раптом нову філософію - для мене особисто не зовсім зрозуміло. З чого раптом? Навіщо? Молодь, звичайно, активніше вливається в лави прибічників всього нового, ну так на те вона і молодь. Це прекрасно, що у нас в країні багато молодих людей стали гарячими прибічниками освоєння Лін методів. Для молодих питання прийняття нової філософії, за великим рахунком, і не стоїть. Всі інші вирішують це питання кожен сам по собі і по-різному. Чому я повинен відмовлятися від старого? Невже ми помилялися? Прийняти нове – означає відмовитися від старого. Це крок, що вимагає зусиль. Я хочу показати це як еволюційний, а не революційний процес, що вимагає жертви.

У мережах дилетантизму і снобізму

Одного дня я розмовляв з людиною, якій на вигляд було вже під 60, власник заводів, гарячий і переконаний прибічник Лін. І в розмові він в серцях сказав таку фразу: «Фахівців у нас нині багато, але ж лише одиниці у нас розуміють суть цієї системи». Тим самим він підкреслював винятковість того, що повинно відбуватися в майбутньому на його заводі. Можливо, йому десь було приємно підкреслювати винятковість свого розуміння Лін-методів. Коли я читаю, слухаю, як люди із захватом хвалять Лін-методики я іноді відчуваю, що людям буває дуже приємно висловлювати глибину свого розуміння.

Мені було неприємно чути, що Кайдзен у нас в країні розуміють лише одиниці. Мені неприємно чути, коли Лін розуміється, як якась філософія або як культура, доступна для глибокого розуміння у вузькому крузі вибраних: японців, очевидців і практиків або інших груп. Коли так говорять, то часто виявляється елемент «тішити себе в очах співбесідника своєю винятковістю». Він же - снобізм. Нехай навіть він підкріплений щирим бажанням за допомогою Лін побудувати унікальну компанію, що лідирує в своїй галузі...таку як Toyota))).

Але не можна не погодитися з тим, що є менеджери, які поверхнево сприймають методи Лін. Так, зараз в кризу, до речі, вже є такі гарячі прибічники, які скрутили програми впровадження Лін у себе на підприємствах. Поверхневість в розумінні Лін якраз і виявляється в «молоткоголовості»: інструментів нахапалися, а глибини розуміння – ні. Тому в кризу відбувається повернення в укоріненій системі стосунків. Не можна не погодитися, що для більшості в Лін привабливими є саме інструменти підвищення ефективності, за них хапаються, їх починають в більшості випадків упроваджувати і освоювати в першу чергу, а це дорога поверхневого розуміння. Копіювання методів Лін і Кайдзен – доля другосортних компаній – тут вже все сказано.

Між цим снобізмом, підкріпленим здоровим прагненням до лідерства і ефективності, і дилетантизмом, підкріпленим здоровим прагненням знайти коротку дорогу до зростання ефективності і якості, є розумний баланс. Хоча знайти його не просто в будь-яких обставинах.

Подумайте, адже, впровадження Лін успішне тоді, коли культура і філософія Лін вдало накладається, сполучається з місцевою культурою і філософією компанії. Коли ці два чинники: зовнішнє і внутрішнє - знаходять загальні точки, тоді через ці «акапунктурні» точки відбувається цілюще всмоктування, вбирання змісту, освоєння методик.

Тому я хочу загострити увагу на тих місцях, де збіг неможливий і де воно реальне в наших соціо-культурних умовах. Росія – країна, що тяжіє в європейській культурі. І тому традиційно азіатські завжди викликають певний дисонанс.

Я хочу звернути увагу на один практичний аспект відмінності сучасної європейської і західної культури, який має глибокі наслідки для економічного життя. Спочатку, я хочу привести факт, який на перший погляд має мало відношення до обговорюваної теми. Що відбувається, якщо батьки розлучаються і необхідно вирішити подальшу долю дитя. Я був уражений статистикою розлучень у Франції. У 80% випадків після розлучення дитя не має жодних контактів з другим з батьків, при цьому в 40% після розлучення дитя взагалі не знає, хто його батько. У більшості Європейських країн спір між батьками про те, з ким залишається дитя жити після розлучення вирішується в переважній більшості на користь матері. У Росії ситуація та ж. У Азії ж сьогодні більшість суперечок між батьками про те, з ким з них залишається дитя, вирішується в переважній більшості на користь татусів.

Подумайте, яке це значення. Що означає, що Європа робить вибір на користь матері за всіх інших рівних умов, в тій ситуації, коли Азія робить вибір на користь батька. Я б сформулював відмінність культур так, що сучасна європейська культура – це культура материнства, тоді як азіатська – культура батька. Мати – людина, яка дає життя дитяті, тоді як батько – людина, яка учить дитя мислити, жити і працювати. Це означає, що в європейській культурі, коли йде суперечка про долю дитя, то вибір робиться на користь Життя, Європа прагне зберегти Життя в першу чергу. У Європі життя людини – це пріоритет №1, це найбільша цінність. Тому Європа робить вибір на користь матері, коли виникає суперечка між батьками. У Азії роздумують по-іншому. Це можна було б сформулювати приблизно так: навіщо людині життя, якщо він не може навчитися жити, навчитися мислити і працювати? І тому в Азії батько має в аналогічній ситуації суперечки безумовний пріорітет.

Звичайно, в кожній ситуації розлучення - це драма і це дуже важке питання. Дитя, що виросло без матері, в майбутньому відчуває нестачу життєвих сил, в той час, як дитя, що виросло без батька, має певні труднощі в праці, йому важче бути корисним.

Якщо ми прослідимо наслідки цього факту далі, то ми побачимо відмінності в соціальному житті. Європа схильна більшою мірою давати громадянам більше соціальних гарантій, тоді як Азія славиться працьовитістю. При цьому Європа набагато випереджає Азію по показнику середньої тривалості життя, що також підтверджує життєстверджуючий початок європейської культури.

Давайте будемо чесними і признаємося собі: росіянам в плані працьовитості дуже далеко до японців, китайців, турків, узбеків, як, втім, і іншим європейським країнам. Щоб здолати цей культурний розрив повинно пройті декілька поколінь, і навряд чи взагалі будь-коли його можна ліквідовувати. Ігнорувати цей факт при освоєнні методик Лін безглуздо. Оскільки японська культура, де зародилася ця система, відрізняється працьовитістю і терплячою увагою до деталей. Взагалі хто-небудь в Росії застосовував багатогодинне «стояння в крузі», цей відомий прийом, який використовується для пошуку втрат? Особисто я не чув жодного разу, що хтось десь його у нас використовував.

У розсилці для членів співтовариства Lean Enterprise Institute 2006 (!) років Джон Вумек, аналізуючи відмінності японського і американського автомобілебудування відзначав, що General Motors і Ford сильно обтяжені соціальними гарантіями для своїх співробітників. Скажімо так, соціальний пакет – це невід'ємна частина привабливої пропозиції про найм. Без цих соціальних пакетів неможлива була в принципі побудова таких пірамід на Заході, як ці автогіганти. На Toyota не дають жодних гарантій. Це принцип. Немає ніяких гарантій, що завтра ти будешь працювати, якщо відбудеться криза, лихо і т.і. Ніхто про це навіть не думає, але там вселяють упевненість в тому, що компанія зробить все в своїх силах, щоб спільно із співробітником вирішити проблеми його майбутнього. Працівник відчуває захищеним себе не юридично, а фактично. Він знає, що допомога від компанії неодмінно буде. Але допомога не у вигляді грошей або гарантій, а у вирішенні проблем спільними зусиллями. Вумек в цій розсилці закликав всі американські компанії в першу чергу переглянути свої соціальні контракти.

Що відбувається в Росії? Соціальні гарантії все більше набирають популярність. Це виражається в активному розвитку недержавних пенсійних фондів, і в активному «продавлюванні» державою пенсійних накопичень шляхом співфінансування ним особистих відрахувань до пенсійного фонду. Людей активно маніли вигодами мати хорошу пенсію, і якщо ви не довіряєте державі, то ви можете забезпечити гідну пенсію за рахунок недержавних пенсійних фондів. Це стає частиною корпоративної політики – залучати і утримувати співробітників за рахунок пропозиції співробітникам компанії вигідним соціальних програм. На жаль...

Інша істотна культурна відмінність між Європою і Азією полягає в тому, що Європа – це в цілому моно-релігійна християнська частина світу (не акцентуватимемо відмінності на конфесійних християнських відмінностях). В той час, як в Азії багато релігій. Лише на Близькому Сході є також моно-релігійна спільність ісламізму, але на Далекому Сході дроблення релігій дуже сильне. Японія, Корея, Китай сповідають свої релігії.

Треба розуміти, що Христос – це дух сучасності, що діє. Дія його поширюється, звичайно, на всю земну кулю, але сильніше в християнських країнах, і пов'язано з сонячними силами. Христос несе світло людям і, звичайно, він несе своєрідне світло в економічне життя. Можна запитати: чого сьогодні хоче Христос в області розвитку бізнес стосунків? Будь він з нами тут і зараз - це було б дуже насущним питанням. Але оскільки Христос представляє сили, які діють в світі у всесвіті, то у нього є можливість діяти, не знаходячись безпосередньо на Землі.

Так чому ж сприяє Христос сьогодні, знаходячись в безпосередній близькості до нашого фізичного світу? І я хочу відзначити, що дія Христа може відчуватися трояким чином, стосовно роботи в бізнес співтовариствах. По-перше, Христос сприяє поширенню довіри між людьми. Довіра – це важливий елемент будь-якої корпоративної культури, це те, що несе світло в стосунки між людьми. Тому через розвиток стосунків довіри ми можемо відчувати сьогодні дію сил світла, витікаючих з діховного Сонця.

По-друге, Христос хоче, щоб наша робота стала все більш і більш осмисленою. Кажучи про свідомість дій, ми можемо мати на увазі дуже широкий спектр можливостей. Робота може бути зовсім безглуздою, позбавленою особливо сенсу, мати якийсь сенс, бути повністю осмисленою і мати особливий сенс. Навіть здійснюючи одну і ту ж операцію руками можна вкладати в неї різний сенс. Можна просто упаковувати товари в коробки (здійснювати дію). Можна упаковувати товари в коробки (здійснювати ту ж саму дію), але мати при цьому на увазі, що тим самим, готуються подарки до Нового року, а можна думати про те, чи буде приємно отримати дарунок у такому вигляді – і у всьому цьому є різний сенс. У приведеному ланцюжку сенс стає все більш і більш концентрованим. І чим більше концентрований сенс ми вкладаємо в наші дії, тим більше світла вони містять. Як світло може бути тьмяним або яскравим, так і свідомість дій може бути сильна або слабка.

По-третє, Христос хоче, щоб наші думки, наша увага була направлена до деталей зовнішнього світу. Через те, скільки ми приділяємо уваги навколишньому нас світу, цей навколишній світ отримує як би від нас своє благословення. Якщо ми думаємо лише про свою душу, про свої думки, переживання, то ми не виконуємо тим самим жодної роботи по поширенню світла, ми не несемо свого знання-світла в зовнішній світ. Коли ж ми направляємо свою увагу на механізми, урожай землі і інші фізичні субстанції і застосовуємо до них своє знання, то ми наповнюємо їх знанням-світлом і навіть можемо зробити з продуктів – товари, що містять цінність. Якщо людина залишає світ без уваги, то світ довкола нас від цього страждає – він залишається даремним. Навіть якщо камінь, лежачий на дорозі, підбирає людина і якось використовує, камінь від цього виграє.

І з цієї точки зору, я бачу дві причини, чому поширення методів бережливого менеджменту в Росії неминуче. По-перше, коли ми аналізуємо свою діяльність крізь призму додавання цінності окремих операцій, або, кажучи мовою фахівців, аналізуємо нашу карту потоку цінності, ми тим самим концентровано вносимо свідомість до своєї роботи. По-друге, коли ми прагнемо до глибокого усвідомлення цінності вироблюваних продуктів і послуг, коли ми прагнемо описати цінність, ми тим самим пов'язуємо наші думки з нашими споживачами, тобто направляємо наше знання в зовнішній світ. І те і інше пов'язане з нашими культурними основами, тому без всяких сумнівів відповідає глибинним прагненням російської людини, оскільки ми в цілому – християнська країна.

Коли ми підходимо до освоєння методів Лін таким чином, то наша робота з інструментами Лін вже не нагадує заняття по будівництву архітектурних нісенітниць. Тоді ми діятимемо з повним розумінням, енергією і з особливим ентузіазмом. І я хотів би побажати цього всім нашим менеджерам наступного року. Святкування Різдва – це прекрасна можливість отримати новий імпульс в своїй роботі. Любіть свій бізнес, свою справу і успіх до вас обов'язково прийде, навіть в наш важкий час!

Ми живемо з вами в країні, де до влади на довгий час прийшли республіканці. І у нас немає альтернативи, оскільки, на жаль, у нас немає, наприклад, християнських демократів. Республіканці завжди і скрізь були більшою мірою прибічниками засад життя, традицій, в той час, як демократи більшою мірою прихильні принципам свободи і демократії. Я б сказав, що республіканці підсилюють в житті суспільства роль матері, а демократи – роль батька. І це теж має значення для тих, хто займається спровадженням методів Лін. Це означає, що в найближчому майбутньому прямої підтримки від держави нам не варто чекати. Нам треба вірити у власні сили, яких у нас буде з лишком, оскільки ми робимо безумовну потрібну і корисну справу.


 
Rambler's Top100